7faz / Faza A

Release Date: 2016-05-20

Nasiono 74/2016

1. Faza A cz.1 06:15
2. Faza A cz.2 (Basketball) 10:52

*
format: cd-r
okładka: biały unipack klejony na „lewą stronę”. Nadruk: pieczątki. Do tego wkładka. Ręczna robota, numerowane kopie (100 egz).
czas trwania: 17:08

DARMOWA AKTUALIZACJA do Faza A+B na jednym CD-R!
PREMIERA: 20 maja 2016
cena: 29,99 zł (+ 6 zł koszty przesyłki – tylko na terenie Polski)cena: 6,99 € (+ 5 € koszty przesyłki – poza granicami Polski)Faza A
część pierwsza – dron na cztery gitary, syntezator analogowy, sitar i saksofon; muzyczna mantra, oczyszczona z ataku, kłębiąca się bardziej niż płynąca

część druga – lot piłki wyrzuconej wysoko w górę i spadającej, by znów się odbić; grające ekstremalnie głośno instrumenty uderzają unisono w narastającym tempie, splatając się ostatecznie w radykalny noise’owy chaos, z czasem rozsypujący się znów w takt miarowych uderzeń

CREDITS:
muzyka: 7faz
Karol Schwarz (Pure Phase Ensemble, KSAS) – gitara, głos, syntezatory (faza/phase)
Michał Gos (Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection) – perkusja
Tomasz Gadecki (Olbrzym i Kurdupel, Band A) – saksofon
Jakub Noga (KSAS, Baden Baden) – sitar
Jowita Cieślikiewicz (Oczi Cziorne) – syntezatory
Szymon Albrzykowski (Szelest Spadajacych Papierkow, Prawatt) – syntezatory
Marcin Bożek (Olbrzym i Kurdupel) – gitara basowa
Artur Bieszke (KSAS, Walrus Alphabet) – gitara
Piotr Czerski (Morze) – gitara

Nagranie zrealizował Karol Schwarz w Stodole Na Siano. Wrzesień 2015, Kaszuby, Polska.
Miks, produkcja: Karol Schwarz.

Siedem to liczba mistyczna. W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości, dopełnienia, doskonałości, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. Stanowiła atrybut bogów, jej wartość była przedstawiana w architekturze, świętych pismach, przykazaniach, kosmologii. Siedem było cnót, siedem sakramentów, siedem sztuk wyzwolonych i siedem dobrodziejstw ciała dla wybranych w Raju. To nie koniec: siedem jest dni w tygodniu, siedem planet rządzących zodiakiem, siedem kolorów tęczy i siedem systemów krystalicznych. Nie wspominając o siedmiu samurajach i tyluż wspaniałych. Chyba nie trzeba dodawać, że nut w muzyce jest… no właśnie: też siedem!

A teraz pojawia się kolejna siódemka: 7faz – nowy projekt trójmiejskich muzyków związanych z wytwórnią Nasiono Records. Projekt, który idealnie wpisuje się w przywołaną powyżej symbolikę. Czemu? Bo stanowi jednocześnie domkniętą całość, harmonię i budulec do czegoś więcej.

– Siedmiu faz można po prostu słuchać, ale może to być równie dobrze materiał wyjściowy do wykorzystania przez muzyków lub DJów. Na przykład fazy G i E były wykorzystywane przez Pure Phase Ensemble 5 ft Hugo Race podczas koncertu na SpaceFest. Fazę G słychać w utworze „I’m Gonna Use My Claws”, który promuje najnowszą płytę Asi i Kotów. Fazy wykorzystuje też Projekt Poezja Kulturystyczna – mówi Karol Schwarz, pomysłodawca i jeden z twórców projektu.

Siedem faz to siedem muzycznych przestrzeni na siedmiu osobnych płytach. Faza często składa się z dwóch części – dostrojenia (części wyciszonej i medytacyjnej) i podróży (części głośniejszej).

Na siedem dni przed potopem Noe usłyszał: Zbierz zwierzęta, po siedem z każdego gatunku, samice i samce. Również po siedmiu przedstawicieli ptactwa, tak by zachować życie na Ziemi. Nie wiem, co usłyszał Karol Schwarz, ale faktem jest, że zebrani przez niego muzycy spotkali się i nagrywali w drewnianej stodole położonej na kaszubskim odludziu. Siedem kilometrów od najbliższego sklepu wielobranżowego. A kiedy przestało padać – na niebie pojawiła się siedmiokolorowa tęcza…

Zrealizowano m.innymi ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
gdansk_logo

Więcej o 7faz: https://nasiono.net/album/7faz/

REVIEWS:
*   *   *
„(…) Part 1 is a meditative drone on four guitars, an analogue synthesizer, a sitar and a saxophone which is not unlike the more experimental/drugged out sonic adventures of Spacemen 3. It’s a musical mantra cleared of attack and more swirling than flowing, which is a total contrast to the second part of the EP. Part 2 (Basketball) is cacophonous Space Jazz that represents the flight of a ball thrown high up and falling to bounce again with the instruments playing extremely loud in unison to an escalating tempo before breaking down into chaotic noise……..think the Sun Ra Arkestra and  Spiritualized fighting over the lost chord. (…)”
https://theepsychedelicatessen.blogspot.co.uk/2016/05/7faz-faza-phase-ep-nasiono-records-cd-dl.html

*   *   *
„(…) The second track, „Faza A cz.2 (Basketball)” is built at close range fuzz guitar attacks in the vein of Spiritualized circa 1997. A molotov cocktail that will shake the neurons of the most demanding music lovers and especially those who miss the guitarrorists flings of Jason Pierce, today lost in gospel rock and roll. (…)”
http://peruavantgarde.blogspot.pe/2016/05/cop-shoot-cop-with-7faz.html