7faz / Faza E

Release Date: 2016-06-24
Available now on:

Nasiono 78/2016

1. Faza E cz.1 14:06
2. Faza E cz.2 14:54
3. Faza E cz.3 Sound Around Song 09:15

*
format: cd-r
okładka: biały unipack klejony na „lewą stronę”. Nadruk: pieczątki. Do tego wkładka. Ręczna robota, numerowane kopie (100 egz).
czas trwania: 38:15

Na życzenie DODAJEMY FAZĘ A,B,C lub D. Bez dodatkowej opłaty.
PREMIERA: 23 września 2016
cena: 29,99 zł (+ 6 zł koszty przesyłki – tylko na terenie Polski)
cena: 6,99 € (+ 5 € koszty przesyłki – poza granicami Polski)

CREDITS:
muzyka: 7faz
Karol Schwarz (Pure Phase Ensemble, KSAS) – wokal, gitara, syntezatory (faza/phase)
Michał Gos (Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection) – perkusja
Tomasz Gadecki (Olbrzym i Kurdupel, Band A) – saksofon
Jakub Noga (KSAS, Baden Baden) – sitar
Jowita Cieślikiewicz (Oczi Cziorne) – syntezatory
Szymon Albrzykowski (Szelest Spadajacych Papierkow, Prawatt) – syntezatory
Max Białystok (1926) – gitara basowa
Artur Bieszke (KSAS, Walrus Alphabet) – gitara
Piotr Czerski (Morze) – gitara

tekst: Karol Schwarz
Nagranie: Karol Schwarz, Stodoła Na Siano. Wrzesień 2015, Kaszuby, Polska.
Miks, produkcja: Karol Schwarz.

Faza E

cz.1
Dron z historią w tle opowiadaną przez ustnik saksofonu, więc ciężko zrozumieć.
Wcześniej wykorzystany na koncercie PPE5 ft Hugo Race na SpaceFest 2015 (premiera płyty 21 X)

cz.2
Pojawia się transowy elektroniczny bit. Gos wspiera go oszczędną perkusją, a Schwarz dzieli swoje 80 grzybów. Ładna partia saksofonu.

cz.3
Sound Around Song – motoryczny Krautrock. Piosenka. Pierwsza, ale nie ostatnia w serii 7faz

Siedem to liczba mistyczna. W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości, dopełnienia, doskonałości, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. Stanowiła atrybut bogów, jej wartość była przedstawiana w architekturze, świętych pismach, przykazaniach, kosmologii. Siedem było cnót, siedem sakramentów, siedem sztuk wyzwolonych i siedem dobrodziejstw ciała dla wybranych w Raju. To nie koniec: siedem jest dni w tygodniu, siedem planet rządzących zodiakiem, siedem kolorów tęczy i siedem systemów krystalicznych. Nie wspominając o siedmiu samurajach i tyluż wspaniałych. Chyba nie trzeba dodawać, że nut w muzyce jest… no właśnie: też siedem!

A teraz pojawia się kolejna siódemka: 7faz – nowy projekt trójmiejskich muzyków związanych z wytwórnią Nasiono Records. Projekt, który idealnie wpisuje się w przywołaną powyżej symbolikę. Czemu? Bo stanowi jednocześnie domkniętą całość, harmonię i budulec do czegoś więcej.

– Siedmiu faz można po prostu słuchać, ale może to być równie dobrze materiał wyjściowy do wykorzystania przez muzyków lub DJów. Na przykład fazy G i E były wykorzystywane przez Pure Phase Ensemble 5 ft Hugo Race podczas koncertu na SpaceFest. Fazę G słychać w utworze „I’m Gonna Use My Claws”, który promuje najnowszą płytę Asi i Kotów. Fazy wykorzystuje też Projekt Poezja Kulturystyczna – mówi Karol Schwarz, pomysłodawca i jeden z twórców projektu.

Siedem faz to siedem muzycznych przestrzeni na siedmiu osobnych płytach. Faza często składa się z dwóch części – dostrojenia (części wyciszonej i medytacyjnej) i podróży (części głośniejszej).

Na siedem dni przed potopem Noe usłyszał: Zbierz zwierzęta, po siedem z każdego gatunku, samice i samce. Również po siedmiu przedstawicieli ptactwa, tak by zachować życie na Ziemi. Nie wiem, co usłyszał Karol Schwarz, ale faktem jest, że zebrani przez niego muzycy spotkali się i nagrywali w drewnianej stodole położonej na kaszubskim odludziu. Siedem kilometrów od najbliższego sklepu wielobranżowego. A kiedy przestało padać – na niebie pojawiła się siedmiokolorowa tęcza…

Zrealizowano m.innymi ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
gdansk_logo

Więcej o 7faz: https://nasiono.net/album/7faz/

REVIEWS:
*   *   *