Joanna Bielawska dała się poznać polskiej publiczności w 2012 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał jej debiutancki album „Miserable Miaow”. Zaprezentowała na nim swoje fascynacje piosenkami, akustycznymi melodiami i elektronicznymi wpływami, które razem zbudowały szeroką gamę melancholijnych, ale wyrazistych piosenek. Jako Asia i Koty artystka samodzielnie komponuje wszystkie utwory i gra na gitarze elektrycznej oraz wykorzystuje loopery. To minimalistyczny songwriting, wzbogacony o rozbudowane harmonie i mantryczne powtórzenia. Najważniejszym składnikiem jest głos – przejmujący, czysty i dojrzały.
W muzyce Bielawskiej uwagę zwraca delikatność, a jednocześnie często mroczny nastrój jej utworów, piosenkowość a z drugiej strony otwarcie się na muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Dość powiedzieć, że artystka współtworzyła cztery wydawnictwa z zespołem Folder, a po wydaniu debiutanckiego albumu udzielała się na takich płytach jak „Nasiono Swap Singers”, Karol Schwarz All Stars „Hi, Mom!”, tworzyła dwie odsłony składu Pure Phase Ensemble, mające miejsce podczas pierwszej i trzeciej edycji festiwalu SpaceFest. Ponadto zawiązała dwa kolejne projekty, czerpiące z dokonań muzyki elektronicznej: duet Morgaine Fay, bazujący na ambientowo-noise’owych brzmieniach syntezatorów i gitary elektrycznej oraz czerpiący z techno solowy projekt Kthx NFZ.
Na swój drugi album „Sing” artystka kazała czekać bardzo długo (premiera 2 kwietnia nakładem trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records, z którą Bielawska jest związana od początku swojej działalności). Jak wskazuje tytuł, jest to album o śpiewaniu i to właśnie wokal odgrywa na nim główną rolę. Asia i Koty łączy na niej różne inspiracje, wśród których można wyczuć dokonania Angel Olsen, Cat Power czy Julianny Barwick. Muzyka bazuje na brzmieniu gitary elektrycznej, ale Bielawska sięga też po gitarę akustyczną, pianino, loopuje swoje instrumenty albo wzmacnia je subtelnym bitem.
DYSKOGRAFIA
Płyty solowe:
Sing (2016, nasiono)
Miserable Miaow (2012, nasiono)
Asia i Koty EP (2010, nasiono)
Wybrane projekty muzyczne i kolaboracje:
Hoszpital „Weszoło” (2015, Thin Man Records)
Morgaine Fay „Morgaine Fay” (2015)
Pure Phase Ensemble 3 „Live at SpaceFest!” (2014, nasiono)
The Sunlit Earth „Between the Lines” (2014, nasiono)
KSAS „Hi Mom!” (2013, nasiono)
Pure Phase Ensemble „Live at SpaceFest!” (2012, nasiono)
Nasiono Swap Singers (2012, nasiono)
Mordy „Nobody” (2011, nasiono)
Nasiono Sampler Vol.2 (2011, nasiono)
Nasiono Sampler Vol.1 (2010, nasiono)
Folder „Get Real” (2011, nasiono)
Folder „Hello” (2010, nasiono)
Folder „Red lof” (2009, nasiono)
Folder „Inside EP”: Transtienda (ESP) / Probablyworse (USA) / Tonmagnet (GER)
www.nasiono.net/asiaikoty
www.facebook.com/asiaikoty
booking: booking [at ] nasiono.net