Kiev Office / Jest taka opcja

Release Date: 2009-08-28
Available now on:


Nasiono 5/2009


Kup CD przez bandcamp lub napisz do nas.
 
format: cd-audio
okładka: digipack
czas trwania: 34:16

 

1 Wasz Mały Landszafcik (0.38)
2 Zapomnij Już Teraz (3.04)
3 Dance Through The End Of Night (3.34)
4 Opony (3.10)
5 Syndrom (3.54)
6 Autobusy z Plasteliny (3.42)
7 Borygo (2.45)
8 Telewizja (1.52)
9 Strach (4.23)
10 Płoty (7.10)

 

Trójmiasto czekało na kogoś takiego jak Goran. Już dawno na scenie alternatywnej nie pojawiła się tak wyrazista i zdecydowana postać. Zdecydowana, by szukać, bo Kiev Office przed nagraniem „Takiej opcji” zmieniał style muzyczne i skład w poszukiwaniu właściwej receptury. Na swym długogrającym debiucie Goran sięga więc po najlepsze wspomnienia polskiej nowej fali, zgłaszając swą kandydaturę na następcę Ciechowskiego czy Janerki.

Kiev Office zapuszcza się w zadymione miasto, biegając od knajpy do knajpy, krzycząc i paląc opony. Pije płyn borygo i pluje na telewizory mrugające w oknach wystawowych. Goran jako jeden z niewielu wokalistów sceny indie ma coś do powiedzenia i operuje własnym językiem. W tekstach pełnych abstrakcyjnych zwrotów akcji czasem puszcza do nas oko, a czasem wściekle atakuje, atakuje, atakuje. Warto posłuchać zarówno Gorana, jak i towarzyszącego mu głosu damskiego.

„Jest taka opcja” to album, na którym popowe piosenki otrzymały brzmienia Joy Division, a zimna fala została przeżeniona archaiczną elektroniką z czasów „Das Model” tudzież przestrzenną partią trąbki. Gdzieś tam pojawiają się echa Placebo, wczesnego Myslovitz, Stone Roses czy The Stooges. Dla Gorana studio nagraniowe bynajmniej nie jest jedynym miejscem, gdzie można nagrywać płyty. Kiev Office lubi na przykład nagrywać perkusję na korytarzu.

Dziesięć piosenek. Jest taka opcja, że się spodobają. Jest taka opcja, że to pierwszy krok w długą podróż. Asfalt gładszy już nie będzie, więc jedź przed siebie.

 

Nagranie: Eryk Szeffera, Long Train Studio zima 2008-wiosna 2009
Produkcja: Eryk Szeffera
Kiev Office : Michał Miegoń, Joanna Kucharska, Krzysztof Wroński

Michał Miegoń – głos, gitara, gitara basowa, perkusja, synth.
Joanna Kucharska – gitara basowa, głos.
Krzysztof Wroński – perkusja.
kiev office 'jest taka opcja’ okładka
teksty: Michał Miegoń, za wyjątkiem 'Strach’ – Joanna Kucharska

muzyka:
Miegoń (3, 5, 7, 8)
Miegoń, Kucharska, Wroński (1, 2, 4, 6, 10)
Kucharska (9)

gościnnie: Darek Gańko – trąbka w utworze 'Autobusy z Plasteliny’

Thanks to : You Know Who You Are!

nasiono.net/kievoffice
myspace.com/kievoffice

 

RECENZJE

 

Perkusję nagrywali na korytarzu, a dźwięki gitar przepuszczali przez tzw. centralę, czyli największy bęben. Wszystko po to, żeby uzyskać brzmienie bliskie temu, jakie miały zespoły z lat 80-tych.

Jesień na rodzimej scenie alternatywnej zapowiada się bardzo gorąco: nowe płyty zapowiada prawie każdy z uznanych już zespołów i większość obiecujących debiutantów. Początkiem tej istnej lawiny jest najnowsze wydawnictwo w katalogu trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records – debiutancka płyta gdyńskiej grupy Kiev Office, zatytułowana „Jest taka opcja”. To dziesięć nagrań, w których łączy się to, co najlepsze we współczesnym indie rocku z zaskakująco licznymi odniesieniami do klasyki sceny alternatywnej z lat 80-tych.

– Bardzo nam zależało na tym, żeby nawiązać właśnie do tamtej muzyki – opowiada lider grupy, Michał Miegoń. – Podczas nagrań wykorzystywaliśmy różne nietypowe pomysły, próbując osiągnąć brzmienie naszych ukochanych zespołów z tamtych czasów. Zdarzyło nam się nawet wystawić perkusję na korytarz, żeby brzmiała tak, jak na płytach Joy Division. To zresztą nie koniec zaskakujących pomysłów, nie zdradzając zbyt wiele sekretów, powiem tylko, że w jednym z utworów pojawia się solówka zagrana na kartce papieru, a w innym na trąbce gra Dariusz Gańko, muzyk, który na co dzień jest gitarzystą w zespole grunge’owym.

W niektórych utworach pojawiają się nawet dosłowne cytaty z klasyki muzycznej alternatywy – choćby z kanonicznego utworu „Das Model” niemieckiej formacji elektronicznej Kraftwerk.

– Rzeczywiście, chcieliśmy w ten sposób oddać hołd temu zespołowi – przyznaje Miegoń, – Obok formacji gitarowych, słuchamy też dużo klasycznej elektroniki.

Płyta Kiev Office powstawała od października 2008 r. do lutego 2009 r. Trójka muzyków, tworzących grupę (obok Miegonia, w składzie zespołu znaleźli się jeszcze: basistka Joanna Kucharska i perkusista Krzysztof Wroński), zaszyła się w tym czasie w sopockim studiu Long Train, gdzie pracowała pod okiem realizatora Eryka Szeffera.

– Kiedy zaczynaliśmy nagrywać mieliśmy już gotowych część utworów – opowiada Miegoń, – ale niektóre powstawały na gorąco, w studiu. Woleliśmy zarejestrować najnowszy materiał, niż starsze kompozycje. Od razu przyjęliśmy zasadę, że nie będziemy ponownie nagrywać piosenek, które wcześniej trafiły na naszą epkę, albo pojawiły się w internecie. Wyjątkiem jest utwór „Dance Through The End Of Night”, zresztą jedyny na płycie zaśpiewany po angielsku. To jedna z naszych najstarszych piosenek, powstała jeszcze w czasach, gdy Kiev Office był moim jednoosobowym projektem i nagrana została wówczas w bardzo „skomputeryzowanej” wersji, która dziś bardzo mi się nie podoba. Chcieliśmy więc przełożyć ją na dzisiejsze brzmienie grupy. Podczas sesji nagraliśmy w sumie piętnaście utworów, ale na płytę ostatecznie weszło tylko dziesięć z nich. Uznaliśmy, że pozostałe nie do końca pasują stylistycznie i pod względem klimatu do reszty. Pewnie wydamy je na epce, może jeszcze w tym roku.

Płyta ma oficjalną premierę w piątek 28 sierpnia. Zespół przygotował w tym dniu dla swoich fanów prezent w postaci koncertu promującego najnowszy album, który odbędzie się w gdyńskim klubie Ucho. Nie dość, że piosenki, które się na nim znalazły zabrzmią ze sceny, samą płytę będzie można kupić po promocyjnej cenie. Na stoisku wytwórni Nasiono Records będą także dostępne inne pozycje z jej coraz obszerniejszego katalogu. Potem płytę będzie można nabyć w wybranych sklepach płytowych na terenie całego kraju.

Koncert będzie pierwszym przystankiem na trasie, którą zespół właśnie rozpoczyna. Odwiedzi w jej trakcie aż trzynaście polskich miast, występując m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Na większości koncertów grupie Kiev Office towarzyszyć będą muzycy młodej trójmiejskiej formacji C4030.
Przemysław Gulda: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

 

* * *

(…)- Z reguły lubimy wyzwania. I z reguły udaje nam się nim sprostać – mówi Michał „Goran” W. Miegoń, wokalista Kiev Office. Po wydaniu ich debiutanckiego albumu można śmiało stwierdzić, że nie tylko lubią, ale też wyzwania wcielają w życie, doprawiając je swoim brudnym, post-punkowym stylem. Kiev Office to kapela, która wychodzi naprzeciw wszelkim muzycznym schematom tworząc wielowątkowe utwory pełne pozorów – pozornie panuje tu muzyczny chaos atakujący bębenki słuchacza, pozornie wokal Miegonia jest obdarty z emocji, wręcz wulgarny.
(…)
Od instrumentalnego „Waszego Małego Landszafciku” i spokojnego „Dance through the end of night” po monotoniczną „Telewizję”, aż do ukoronowania płyty – siedmiominutowych „Płotów” progresywne indie przeplata się z prog-rockiem i yassem wyciągając rękę do post-punka i shoegazingu.(…)

wiadomosci24.pl

 

* * *

(…) Słuchając “Jest taka opcja” ma się wrażenie układania się muzycznych puzzli. Album otwiera instrumentalny “Wasz Mały Landszafcik”, tylko po to, aby niewinne pobrzdękiwanie przeszło w “Zapomnij już teraz”, gdzie zadziorność Dezertera łączy się z tanecznym rytmem, modnym ostatnimi czasy w gitarowej muzyce. Stylistyczną żonglerkę kontynuuje “Dance Through The End Of Night”, w którym panuje duszny klimat, a perkusja swoją surowością przypomina Joy Division. Są też całkiem udane brzmieniowe eksperymenty, jak syntezatorowa “Telewizja”.(…)
Krzysztof Kowalczyk, uwolnijmuzyke.pl

 

* * *

(…)Jest taka opcja to fajna rozrywkowa płyta. Jest tu trochę melodii, hałasu, zabawne teksty, sporo naturalnego wdzięku i radości grania. Wady? Brzmienie nie zawsze jest w stanie podołać mnogości ścieżek instrumentów, przez co lubi się zlewać. Płyta trwa za krótko i nie jest piosenkowym killerem, na co mocno liczyłem. Ale jak napisałem na początku: po zsumowaniu słupków Kiev Office są nad kreską.
wearefrompoland.blogspot.com