Mordy

Zespół Mordy powstał w Sopocie w 1994 roku. Obecny skład Mord jest składem zbliżonym do tego z pierwszej próby zespołu. Po powrocie do zespołu jednego z założycieli, Tomasza Bergmanna w roku 2009 zespół sięga ku własnym korzeniom (noise, alternative rock, trans, psychedelic).

 

DYSKOGRAFIA
1. „Normalforma” (Antena Krzyku, 2000) – została nagrana w 1998/99 roku w składzie: Marcin Dymiter (git., voc), Tomasz Bergmann (git, bas,voc), Grzegorz Welizarowicz (git, bas, voc) i Tomasz Rogoś (dr.). Zawierała utwory, nad którymi zespół pracował w latach 1996-1999. Było to instrumentalne granie oparte o krautrockową oraz dubową transowść, osadzone w postpunkowych, jazzowych, noisowych, a nieraz nawet trip-hopowych, czy też zbliżonych do współczesnej elektroniki brzmieniach. W momencie wydania „Normalformy” na świecie inni twórcy również opublikowali eksperymentalne, instrumentalne, gitarowe płyty. Krytycy nazwali ten nurt Postrock. Płycie „Normalforma” towarzyszyły entuzjastyczne recenzje czołowych polskich erudytów muzycznych. Rafał Księżyk anonsował nadejście „rocka po postrocku”. Płyta znalazła się w zestawieniu 5-ciu najlepszych płyt roku 2000 wg. Gazety Wyborczej (wyróżniono tylko dwie rockowe płyty). Była „Płytą tygodnia”, a następnie „Płytą miesiąca” w Radiostacji. Zespół koncertował w prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, a większość nakładu płyty sprzedała się poza granicami Polski. Po wydaniu „Normalformy” skład zespołu wielokrotnie się zmieniał co owocowało krążkami o różnych stylistykach.

2. „Zapiski ze Strychu” (Mordy Rec., 2002; Bergmann, Dymiter, Welizarowicz, Bartłomiej Adamczak – dr.);
3. „Of Fruits” (Post_Post, 2003; Adamczak, Bergmann, Dymiter, Joanna Charchan – sax);
4. „Antrology” (Tone Industria, 2004; Adamczak, Dymiter, Welizarowicz, Wojciech Jachna – trumpet);
5. „Wielkolud” (Mordy Rec., 2007; Adamczak, Welizarowicz, Marcin „Pan Dzidzia” Zabrocki – keys, Radek Rykaczewski-voc, keys.)
6. 'Nobody’ (nasiono 2011; Bergmann, Welizarowicz, Stachura, Adamczak)
7. 'homosucker’ (nasiono 2016)

 

nasiono.net/album/mordy/
booking: booking [at] nasiono.net

 

obecny skład:
Bartłomiej Adamczak – dr
Tomek Bergmann – git, bass, voc, door
Krzysztof Stachura – git, b.voc
V Elisa Rovich – bass, voc, git, samples, keys

 

WYBRANE RECENZJE:

Mordy szybko łapią konkretny,podrasowany elektroniką funk-dubowo-afrobeatowy groove, a niekiedy hiphopową intonację. Wychodzi to znakomicie.
Rafał Księżyk, Aktivist 11.2004

***

Zagrali muzykę, która z pewnością ma wyraźne odniesienia do historii rocka, ale naśladownictwem na sto procent nie jest.
Tomasz Rozwadowski, Dziennik Bałtycki, 16.01.2003

***

Abstrakcyjna atmosfera, improwizatorska swoboda, jazzowy feeling, dubowo-nowobrzmieniowy szlif.
Antena Krzyku Magazyn Kultury Kultowej nr 2/2000