Rara / Planet Death Architecture

Available now on:

Nasiono 71/2015

1. ECH/ 03:55
2. EC// 07:46
3. E/// 04:53
4. /CHO 02:32
5. //// 04:02
6. //HO 01:47
7. ///O 06:26

*
format: cd-r
okładka: biały unipack klejony na „lewą stronę”. Nadruk: pieczątki. Do tego wkładka. Ręczna robota, numerowane kopie (100 egz).
czas trwania: 31:23


cena: 29,99 zł (+ 6 zł koszty przesyłki – tylko na terenie Polski)
cena: 6,99 € (+ 5 € koszty przesyłki – poza granicami Polski)
 

Rara (alt. Przed Państwem Rara) to solowe przedsięwzięcie Rafała Skoniecznego, wokalisty i gitarzysty Hotelu Kosmos, zapoczątkowane po jego przeprowadzce do Gdańska w 2013 roku. Po zawieszeniu działalności zespołu, muzyk postawił na indywidualną eksplorację przestrzeni elektroakustycznych, opierając się w całości na brzmieniu kanadyjskiej gitary akustycznej, wspomaganej skromną baterią efektów i oszczędnymi partiami japońskiego syntezatora. Sytuacja o tyle wygodna, że nie trzeba wychodzić z domu. Taki też wymiar ma jego muzyka – oszczędna w środkach, introwertyczna, ale też niepozbawiona oddechu opuszczonej przestrzeni, pełnej rozkładających się reliktów architektury.

W nagraniu ////PLANET DEATH ARCHITECTURE udział wzięli ponad to: Michał Pszczółkowski oraz Mikołaj Zieliński. Materiał z płyty na żywo wykonywany jest już przez trójkę muzyków, którzy konsekwentnie uciekają od standardowej formuły odgrywania skończonych kompozycji, stawiając na interakcję i improwizację. Do tej pory Rara – jako trio – zagrali kilka entuzjastycznie przyjętych koncertów, m.in. na SpaceFest oraz Music is the Weapon Fest.

written & played //// RARA
additional sounds //// MICHAŁ PSZCZÓŁKOWSKI
voice //// MIKOŁAJ ZIELIŃSKI
recorded, mixed & mastered //// WOJTEK NOSKOWIAK
art //// PATRYCJA RYBACZEWSKA
Sopot, summer 2014 //// winter 2015

Album Review

To muzyka uwodząca, romantyczna, przede wszystkim ukazująca jednak siłę kompozycji tworzonych przez jedną osobę – przemyślanych, dopracowanych w każdym detalu, odmiennych formalnie i czerpiących z wielu stylistyk, ale bardzo autentycznych i sugestywnych. Jedna z najlepszych tegorocznych płyt.
Jakub Knera, Nowe Idzie Od Morza

***

Jest na PDA rzecz monumentalna, którą się chłonie, która wyciska pot na skórze kręgosłupa i zmusza do ciągłego repeatu. To kompozycja skrywająca się pod numerem dwa. EC// w ciągu siedmiu minut zabiera w przestrzenną folkowo-postrockową podróż, ze świetnie rozłożonymi dźwiękami w stereo, z kapitalnymi zrywami kolejnych partii gitarowych i prostymi, lecz zjawiskowymi mikroriffami.
WAFP!

***

Brzmienie tego nadmorskiego tercetu nie daje się zamknąć w dziennikarskich szufladkach, skorzystam więc z opisu, jaki muzycy sami sobie nadali: „Death folk for vivid flower folks”. W praktyce oznacza to muzykę folkową z wyrugowaniem podłoża jakiejkolwiek tradycji. Nie ma tu żadnych zobowiązań i wpływów geograficznych, jest natomiast potężna dawka melancholii napędzana powolnym tempem, niemal całkowitym brakiem ludzkiego głosu oraz licznymi loopami. (...) W nietypowym brzmieniu Rara jedni dopatrują się podobieństw do Starej Rzeki, inni słyszą naleciałości post-rockowe. Można by pójść nawet dalej i przyrównać utwór „////” do amerykańskiego folku spod znaku Dylana (to jedyny fragment albumu „Planet Death Architecture”, w którym Rafał śpiewa), a potężne „E///” zestawić z atmosferycznym black metalem znanym między innym z początków działalności grupy Alcest. Jedyne, co jest pewne, to ulotność tych wszystkich wymykających się określeniem przez przymiotniki dźwięków.
Jarosław Kowal, soundrive.pl