The Shipyard

Grupa The Shipyard powstała w 2011 roku w centrum Trójmiasta, ale szybko potem zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom.
Napędza ich zapach morza i dźwięk giętej portowej stali.

Grupa powstała z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, basisty, kompozytora i autora tekstów znanego z zimnofalowej formacji Made In Poland. Piotr w 2010 roku przeniósł się do Trójmiasta, nawiązując kontakty z tutejszymi muzykami – najpierw z Filipem Gałązką (Tymon & The Transistors, Brygada Kryzys, Izrael), a potem z Nelą Gzowską (Kobiety) i Rafałem Jurewiczem (Sound Of Pixies). Skład uzupełnił Michał Miegoń (Kiev Office, Karol Schwarz All Stars). Tym samym można mówić o nowej trójmiejskiej supergrupie, złożonej z muzyków, których dzielą pokolenia, ale łączy zarówno erudycja, jak i podobna wrażliwość na dźwięki. The Shipyard to ściana potężnego brzmienia malowana zarówno z dozą melancholii i marzycielstwa (My Bloody Valentine czy Slowdive) ale i dekonstruowana z wściekłością Killing Joke. w 2013 na miejsce Filipa Gałązki przybywa dzielny strażnik morskich beatów, Michał Młyniec (Vulgar, Ex-Blenders)

Choć debiutancki album „We Will Sea” (Nasiono Records), okrzyknięty płytą roku przez wielu dziennikarzy (między innymi Piotr Stelmach z Trójki), wykazywał ciągoty ku nowej fali i post-punkowemu sznytowi to obecnemu wcieleniu grupy najbliżej do ostrego i przebojowego gitarowego crossover.

The Shipyard odwiedzili szereg klubów oraz festiwali (m.in. OFF Festival). W roku 2013 zdobyli Grand Prix na festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego.

W roku 2014 ukazała się druga płyta zatytułowana „Water On Mars”, z której singiel „So Much To Win” był grany w większości polskich niekomercyjnych stacji radiowych. W 2016 roku zespół wydał kolejną płytę pt. „Niebieska Linia”, zawierającą w zdecydowanej większości utwory w języku polskim.

W tej Stoczni wodowane są muzyczne torpedy na miarę 21 wieku. Ten zespół to prawdziwa koncertowa petarda, o czym można przekonać się tylko w jeden sposób – na żywo.

 

DYSKOGRAFIA:
We Will Sea (2012, nasiono)
Downtown SP (2012, nasiono)
Teleportacja / Swięto Strachów SP (2013, nasiono)
Układ Sił / Wielki Hipnotyzer SP (2013, nasiono)
Water on Mars (2014, 2.47 Records)
Niebieska Linia (2016, 2.47 Records)
SKŁAD ZESPOŁU:
Rafał Jurewicz – Wokal
Michał Miegoń – Wokal, Gitara, Elektronika
Piotr Pawłowski – Bass, Gitara, Klawisze
Michał Młyniec – Perkusja

 

www.facebook.com/TheShipyardPL
theshipyard.bandcamp.com
nasiono.net/theshipyard

 

To z lekka anglocentryczne granie. Gdy pobrzmiewa w nim Ameryka, to tylko ta zabarwiona brytyjskim skrzywieniem – jeśli „Systematic Approach To Life” budzi skojarzenia z Trentem Reznorem, to tym współpracującym z Davidem Bowie. Za co najmniej połowę tych piosenek taki Brian Molko pewnie gotów byłby zabić.
Robert Sankowski, Gazeta Wyborcza.