Asia i Koty // Radio ŻAK 57th Birthday Party at Niebostan and on the air
13 May 2016
20:00
Łódź
Niebostan
Google Map

Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej ma przyjemność zaprosić na obchody 57-lecia swojego istnienia! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji!

13 MAJA – KONCERTY – NIEBOSTAN

Każdy kto miał okazję bawić się na organizowanych przez nas imprezach wie, czego może się spodziewać i zapewne zaznaczył już 13 maja w kalendarzu. Impreza będzie tym bardziej wyjątkowa, że uświetnią ją trzy fantastyczne występy.

[opisy zespołów niżej]
COLDAIR
https://www.facebook.com/coldair.warmair
http://coldair.bandcamp.com/

ASIA I KOTY
https://www.facebook.com/asiaikoty
https://asiaikoty.bandcamp.com/album/sing-2

EVVOLVES
https://www.facebook.com/evvolves
https://evvolves.bandcamp.com/

AFTERPARTY
VYTI TAUTA
https://www.facebook.com/VytiTauta/?fref=ts

YES, I’M NOT
https://www.facebook.com/yesimnot/?fref=ts

WSTĘP WOLNY!

20 – 22 MAJA – SPECJALNA 57 GODZINNA RAMÓWKA

Urodziny świętujemy przede wszystkim na antenie!
Podczas specjalnej ramówki będziecie mogli usłyszeć najznakomitsze głosy, programy i osobowości, które od lat związane są z naszą rozgłośnią. Wśród nich Marcin Pośpiech z Programu III Polskiego Radia, Maciej Trojanowski z Radia Łódź, czy Aldona Sołtysiak, Jerzy Jakucewicz i Włodek Polis związani z Żakiem od lat 70-tych.
Antenowe urodziny rozpoczniemy w piątek 20 maja o 15:00, ostatnia godzina, będąca również podsumowaniem specjalnej ramówki rozpocznie się w niedzielę o 23:00. 57 godzin programu wypełnionego przez audycje muzyczne, publicystyczne i satyryczne.
Będzie wyjątkowo, różnorodnie i ciekawie. Do usłyszenia!

COLDAIR

“(…) even when working with electro-sonics and brittle beats, Biliński’s classically-trained approach to songcraft prevails—on strobe-lit standouts like “Perfect Son” and “Denounce,” he builds big hooks out of scraps and shards, skilfully layering and arranging his minimal elements to maximize their dramatic impact.” – Pitchfork o “The Provider”, 7.0

Coldair to solowe wcielenie muzyka i producenta Tobiasza Bilińskiego, od kilku już lat obecnego na polskiej i zagranicznej scenie niezależnej. Przebił się do szerszej publiczności z założonym przez siebie zespołem Kyst, z którym wydał 2 ciepło przyjęte płyty i wystąpił na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Po rozwiązaniu Kyst, Biliński skupił się w stu procentach na projekcie solowym.

Coldair od samego początku konsekwentnie idzie własną drogą i realizuje swoją wizję, nie bojąc się wychodzić z twórczością poza granice kraju. Występował m.in. na Primavera Sound w Barcelonie, SXSW w Austin, POP Montreal, CMJ w Nowym Jorku, Canadian Music Week w Toronto, Culture Collide w Los Angeles, Open’erze i OFFie. Samodzielnie zrealizował kilka dużych tras po Europie oraz dwie trasy po USA, co zaowocowało współpracą z legendarną wytwórnią Sub Pop Records, z którą Biliński podpisał kontrakt na publishing i dystrybucję.

Najnowszy album Coldair “The Provider” został nagrany w Filadelfii w studiu Jeffa Zeiglera – producenta znanego ze współpracy m.in. z Kurtem Vilem czy The War On Drugs. Materiał znajdujący się na płycie znacząco odbiega od dotychczasowej twórczości Coldair – Biliński zastosował radykalnie inne rozwiązania, opierając się przede wszystkim na syntezatorach i samplerach. Hałaśliwe, ciężkie i duszne brzmienia, połączone z klasycznymi, akustycznymi instrumentami i charakterystyczną dla Bilińskiego wrażliwością sprawiają, że “The Provider” to album zaskakujący i nieprzewidywalny, pełen kontrastów i skrajnych emocji.

https://www.facebook.com/coldair.warmair
http://coldair.bandcamp.com/

Coldair wystąpi w składzie:

Tobiasz Biliński – wokal, elektronika, klawisze, gitara
Jacek Prościński – perkusja, elektronika
Emil Neumann – gitara

“The Provider” ukazał się 15 stycznia nakładem Twelves Records, wytwórni prowadzonej przez Bilińskiego. Album w Polsce jest dostępny jedynie w sprzedaży wysyłkowej, na koncertach oraz w kilku zaprzyjaźnionych klubach/sklepach muzycznych. Koncert w Niebostanie będzie okazją do nabycia płyty w fizycznej formie (CD i winyl).

 

ASIA I KOTY

Joanna Bielawska dała się poznać polskiej publiczności w 2012 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał jej debiutancki album „Miserable Miaow”. Zaprezentowała na nim swoje fascynacje piosenkami, akustycznymi melodiami i elektronicznymi wpływami, które razem zbudowały szeroką gamę melancholijnych, ale wyrazistych piosenek. Jako Asia i Koty artystka samodzielnie komponuje wszystkie utwory i gra na gitarze elektrycznej oraz wykorzystuje loopery. To minimalistyczny songwriting, wzbogacony o rozbudowane harmonie i mantryczne powtórzenia. Najważniejszym składnikiem jest głos – przejmujący, czysty i dojrzały.

W muzyce Bielawskiej uwagę zwraca delikatność, a jednocześnie często mroczny nastrój jej utworów, piosenkowość a z drugiej strony otwarcie się na muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Dość powiedzieć, że artystka współtworzyła cztery wydawnictwa z zespołem Folder, a po wydaniu debiutanckiego albumu udzielała się na takich płytach jak „Nasiono Swap Singers”, Karol Schwarz All Stars „Hi, Mom!”, tworzyła dwie odsłony składu Pure Phase Ensemble, mające miejsce podczas pierwszej i trzeciej edycji festiwalu SpaceFest. Ponadto zawiązała dwa kolejne projekty, czerpiące z dokonań muzyki elektronicznej: duet Morgaine Fay, bazujący na ambientowo-noise’owych brzmieniach syntezatorów i gitary elektrycznej oraz czerpiący z techno solowy projekt Kthx NFZ.

Na swój drugi album „Sing” artystka kazała czekać bardzo długo (premiera 2 kwietnia nakładem trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records, z którą Bielawska jest związana od początku swojej działalności). Jak wskazuje tytuł, jest to album o śpiewaniu i to właśnie wokal odgrywa na nim główną rolę. Asia i Koty łączy na niej różne inspiracje, wśród których można wyczuć dokonania Angel Olsen, Cat Power czy Julianny Barwick. Muzyka bazuje na brzmieniu gitary elektrycznej, ale Bielawska sięga też po gitarę akustyczną, pianino, loopuje swoje instrumenty albo wzmacnia je subtelnym bitem.

Asia (voice, guitar)
Iga (voice, synth)
Charlie (drums, synth)

https://www.facebook.com/asiaikoty
https://asiaikoty.bandcamp.com/album/sing-2

 

EVVOLVES

W piosenkach Evvolves pobrzmiewa echo gatunków, które lubią eksplorować jako słuchacze: od shoegaze’owej ściany dźwięku, przez dream-popową słodycz i post-punkowy chłód, po black-metalową atmosferę i grunge’owy brud. Piszą piosenki o miłości, śmierci i ciągłym kryzysie, który trwa w nas i w otaczającym nas świecie.

„Mosses kontynuuje za Hang bardzo uniseksowe granie, gdzie płciowe role społeczne członków grupy topią się we wcale nie mało abstrakcyjnej mgławicy dźwięków, której słuchają smutni chłopcy i smutne dziewczęta. Tutaj czy ktoś jest chłopcem czy dziewczynką ma takie znaczenie, jak wtedy gdy się chodziło do przedszkola, czyli żadne. To co nas łączy to smutek, zwiedzanie w ciszy spleśniałych pustostanów i mgła odwiedzające powiatowe miasteczka na tyle intensywna, że dla Evvolves można by było nazwać shoegaze shoehazem”. (http://kulturastaroci.blogspot.com/)

Evvolves to:
Bibi [vocal, keys]
Lena [vocal, drum machine]
Maciek Mat [vocal, bass]
Paweł Gie [vocal, guitar]

https://www.facebook.com/evvolves
https://evvolves.bandcamp.com/

 

Więcej informacji: www.facebook.com/events/665313880274226/