Asia i Koty + Rara // Premiery nowych płyt

2 kwietnia 2016
20:00
Gdańsk
Klub Żak
Google Map
Tickets

ASIA I KOTY / SING / premiera płyty
Joanna Bielawska – gitara elektryczna, loopery

Joanna Bielawska dała się poznać polskiej publiczności w 2014 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał jej debiutancki album „Miserable Miaow”. Zaprezentowała na nim swoje fascynacje piosenkami, akustycznymi melodiami i elektronicznymi wpływami, które razem zbudowały szeroką gamę melancholijnych, ale wyrazistych piosenek. Jako Asia i Koty artystka samodzielnie komponuje wszystkie utwory i gra na gitarze elektrycznej oraz wykorzystuje loopery. To minimalistyczny songwriting, wzbogacony o rozbudowane harmonie i mantryczne powtórzenia. Najważniejszym składnikiem jest głos – przejmujący, czysty i dojrzały.

W muzyce Bielawskiej uwagę zwraca delikatność, a jednocześnie często mroczny nastrój jej utworów, piosenkowość z a drugiej strony otwarcie się na muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Dość powiedzieć, że artystka współtworzyła cztery wydawnictwa z zespołem Folder, a po wydaniu debiutanckiego albumu udzielała się na takich płytach jak „Nasiono Swap Singers”, tworzyła dwie odsłony składu Pure Phase Ensemble, mające miejsce podczas pierwszej i trzeciej edycji festiwalu Spacefest. Ponadto zawiązała dwa kolejne projekty, czerpiące z dokonań muzyki elektronicznej: duet Morgaine Fay, bazujący na ambientowo-noise’owych brzmieniach syntezatorów i gitary elektrycznej oraz czerpiący z techno solowy projekt Kthx NFZ.

Na swój drugi album artystka kazała czekać bardzo długo – płyta „Sing” ukaże się 2 kwietnia nakładem trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records, z którą Bielawska jest związana od początku swojej działalności. Jak wskazuje tytuł, jest to album o śpiewaniu i to właśnie wokal odgrywa na nim główną rolę. Asia i Koty łączy na niej różne inspiracje, wśród których można wyczuć dokonania Angel Olsen, Cat Power czy Julianny Barwick. Muzyka bazuje na brzmieniu gitary elektrycznej, ale Bielawska sięga też po gitarę akustyczną, pianino, loopuje swoje instrumenty albo wzmacnia je subtelnym bitem.

Jak przyznaje artystka, to płyta o tym jak ważne w życiu jest śpiewanie piosenek i o ciągłym zmaganiu się z samym sobą oraz tworzonych przez siebie barierach. Tak opowiada o swoim najnowszym albumie:
Płyta „Sing” jest zapisem walki z depresją, patologicznie niską samooceną i natrętnym brakiem wiary w siebie. Utwory powstały bez wcześniejszego zamysłu, są wynikiem spontanicznych domowych sesji nagraniowych, które miały miejsce kiedy byłam w stanie przekierować nienawiść do samej siebie w energię twórczą. Piosenka „Sing” jest o ciągłym wątpieniu w siebie, które przez większość czasu po prostu paraliżuje i uniemożliwia robienie czegokolwiek. „Miracle I Hate” jest zafascynowaniem tym, jak stan depresyjny fałszuje obraz samego siebie. Bo jak można zachwycać się światem wokół jednocześnie z całego serca nienawidząc samego siebie, swojego życia, które przecież także jest cudem? „In the Morning” jest o tym, jak szybko wymyka się z rąk przebłysk nadziei i energii do życia. „All I Ask Take My Hand” mówi o tym, czego osoba z depresją oczekuje od najbliższych. Depresja niszczy nie tylko chorego, ale też najbliższych, którzy potrafią brać na siebie odpowiedzialność za chorobę. Jednak nie są w najmniejszym stopniu niczemu winni. W większości przypadków stany depresyjne są całkowicie niezależne od tego co się dzieje dookoła. Pojawiają się i znikają bez żadnej zapowiedzi. W jednej chwili zabierają cały sens życia, ale nie na zawsze. Dlatego czasem wystarczy po prostu trzymać się za ręce i zaczekać aż sens powróci.
 
RARA / WIATR / premiera płyty
Michał Pszczółkowski – gitara elektryczna, efekty, syntezator, / Rafał Skonieczny – gitara akustyczna, syntezator, loop / Mikołaj Zieliński – gitara basowa, gitara akustyczna, monotron

Rara to pierwotnie solowe przedsięwzięcie Rafała Skoniecznego, wokalisty i gitarzysty Hotelu Kosmos, zapoczątkowane po jego przeprowadzce do Gdańska w 2013 roku. Muzyk postawił na indywidualną eksplorację przestrzeni elektroakustycznych, opierając się w całości na brzmieniu kanadyjskiej gitary akustycznej, wspomaganej skromną baterią efektów i oszczędnymi partiami japońskiego syntezatora. W takiej formule powstała jego debiutancka płyta „////PLANET DEATH ARCHITECTURE”, opublikowana nakładem Nasiono Records (CD-r) oraz Złe Litery (kaseta) w 2015 roku.

Michał Pszczółkowski (Kręgi) i Mikołaj Zieliński (Alameda 3, 5) – muzycy, którzy gościnnie wzięli udział w nagraniach – zbudowali ze Skoniecznym skład koncertowy, który zadebiutował na scenie podczas festiwalu Spacefest w 2015 roku i od tej pory zespół występuje jako trio. To oszczędna w środkach, introwertyczna, transowa muzyka, to ciągłe poszukiwanie ducha rozkładającej się architektury wszechświata. Na żywo muzycy uciekają od standardowej formuły odgrywania skończonych kompozycji, stawiając na interakcję i improwizację.

W tym składzie grupa przygotowała swoje nowe wydawnictwo „Wiatr”, którego premiera została przewidziana na 2 kwietnia. Album to połączenie zapętlonych repetycji i struktur granych na gitarze akustycznej, ambientowych pasaży, ale też gitarowych, transowych wątków. To także czerpanie z elektroniki, która przyjmuje raz bardziej swobodne i otwarte formy, a kiedy indziej skręca w rejony rytmicznych repetycji, zaznaczając w niektórych utworach obecność bitów. Nowa płyta to także większe otwarcie się na wokale – w jej nagrywaniu udział wzięli Kuba Ziołek, znany z projektu Stara Rzeka i T’ien L’ai oraz Ola Bilińska z zespołu Bye Bye Butterfly czy projektu Berjozkele. Album „Wiatr” lawiruje między piosenkowością, muzycznymi eksperymentami oraz poszukiwaniami form – od elektronicznych i podbitych efektami gitar, po bardziej piosenkowe formy.

 
BILETY
13 zł I pula / 23 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
15 zł I pula / 25 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
20 zł I pula / 30 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
25 zł I pula / 35 zł II pula – bez zniżek

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów bez zniżek: tickets.klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00) lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką, kartą lub przelewem (tylko bilety bez zniżek) po uzgodnieniu z kasą.