MAMY DLA WAS ALTERNATYWĘ // The Końs, Kiev Office, Asia i Koty, The Shipyard, 7faz, Popsysze, Wilga, Hatti Vatti, Ścianka Solo
10 sierpnia 2016
18:00
Wrocław
Klub Proza
Google Map

MAMY DLA WAS ALTERNATYWĘ

czyli gdańska dogrywka

 

10-11 sierpnia 2016 / Wrocław ESK 2016 

 

W pierwszych dniach sierpnia Wrocław będzie gościł gdańskich artystów w ramach ESK 2016 i Koalicji Miast – najpierw odbędzie się projekt Znajomi Znad Morza, a chwilę później przyjdzie czas na alternatywną dogrywkę i kolejne nadmorskie znajomości – 10 i 11 sierpnia w Klubie Proza prezentować się będą gdańskie formacje związane z niezależnym labelem Nasiono Records i przyjaciele. Zaś tłem tej wizyty jest opowieść o wolności.

Kilka dekad temu, w czasach PRL, Gdańsk był prawdziwym oknem na świat – to tędy przypływały do naszego kraju jeansy i banany, ale też docierały nowe idee. Przypływały falami, mieszały się i kotłowały na linii brzegowej i stąd wychodziły głębiej na ląd. W Gdańsku powstał TOTART, Trójmiejska Scena Alternatywna, rozwijała się scena yassową, Wszystkie te nurty rodziły się oddolnie, z daleka od salonów, a blisko ludzi, na zasadzie happeningów i akcji otwartych, do których każdy mógł się włączyć i aktywnie uczestniczyć. Gdańskie historie dźwięczały inaczej niż opowieści głównego nurtu – barwniej, mocniej, głośniej. I wzbudzały twórczy rezonans w innych miastach – m.in. w Bydgoszczy (yass) czy właśnie we Wrocławiu (Pomarańczowa Alternatywa).

Odwołujemy się do tej tradycji tworząc dwudniowe wydarzenie muzyczne, podczas którego zaprezentujemy Wam brzmienia trójmiejskich zespołów alternatywnych. O niektórych na pewno słyszeliście, o innych – jeszcze nie. Mimo, że od czasów TOTARTU i TSA minęły dekady, Gdańsk nadal przemawia własnym – oryginalnym głosem: niezależnie czy jest to punk, rock, noise, czy psychodela. I nadal jest miejscem, w którym kultura podziemna rozwija się, a artyści integrują się i tworzą nowe zjawiska.

Przekonajcie się sami jak dziś brzmi gdańska alternatywa, a przy okazji poznajcie jej korzenie: w Klubie Proza zaprezentujemy też wystawę fotografii Jacka Piotrowskiego ukazującą trójmiejską scenę muzyczną lat 80-90. Wyświetlimy też film pt. ”Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej” (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz).

Wyjątkowym punktem gdańskiej dogrywki będzie koncert formacji 7faz w składzie Michał Gos (Oczi Cziorne, Ikenga Drummers – perkusja) • Tomasz Gadecki (Band A, Olbrzym i kurdupel – sax) • Karol Schwarz (KSAS – gitara, syntezatory) • Jakub Noga (Baden Baden, KSAS – sitar) • Jowita Cieślikiewicz (Oczi Cziorne – syntezatory) • Szymon Albrzykowski (Szelest Spadających Papierków – syntezatory)  • Max Białystok (1926 – gitara basowa) • Artur Bieszke (1926, Marla Cinger – gitara) • Piotr Czerski (Towary Zastępcze – gitara). Muzyka tej supergrupy (tworzonej przez „weteranów” trójmiejskiej sceny alternatywnej, członków młodych zespołów, a także muzyków-poetów Jakuba Nogi i Piotra Czerskiego) to wyjątkowe połączenie psychodelii, yassu, noize’u, ambientu z niebanalnymi, hipnotyzującymi tekstami.

Mamy dla was alternatywę. Przyjdźcie, posłuchajcie, zobaczcie!

 

PROGRAM

10 sierpnia

18:00 Otwarcie wystawy MUZYKA Jacka Piotrowskiego / spotkanie z fotografem

Koncerty:

19:00 The Końs

20:30  Wilga

21:50  The Shipyard

23:15  7faz

 

11 sierpnia

18:00 – 18:45 Pokaz filmu HISTORIA TRÓJMIEJSKIEJ SCENY ALTERNATYWNEJ (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz)

Koncerty:

19:00  Kiev Office

20:10  Asia i Koty

21:30  Ścianka Solo

22:40  Popsysze

23:30  Hatti Vatti

 

*godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec zmianie

 

Wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie Nasiono i Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury, który jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016