automaty – nowa synagoga

automaty – nowa synagoga
nasiono records 127/2023

Premiera 28 stycznia 2023 Gdańsk, Nowa Synagoga

Kup CD przez bandcamp lub napisz do nas.

format: cd-r
okładka: biały unipack klejony na „lewą stronę”. Nadruk: pieczątki. Do tego wkładka. Ręczna robota, numerowane kopie (50 egz).
czas trwania: 46:26

SŁUCHAJ na Spotify

1. Głód
2. Niewesele
3. Sekretariat
4. Gdzie jest Jeden?
5. Kurier
6. Cymes

credits:

Piotr Czerski: voc (2), guitar (1, 3, 5, 6) / lyrics (2), music (1, 3, 5, 6)
Jarosław Lipszyc – guitar (1-3, 5, 6) / music (1-3, 5, 6)
Karol Schwarz: voc (1), guitar (2), beats&synths (1-6) / lyrics (1), music (1-6)
Paweł Wojciechowski: bass guitar (1-6) / music (1-6)
Sherpa Kosior: voc (4) / lyrics (4), music (4)

recorded at Nowa Synagoga Gdańsk, 22 April 2021 by Karol Schwarz.
Mixed by Karol Schwarz
Produced by Automaty

artwork: Piotr Czerski

pressinfo:

„Sztuczna Inteligencjo, napisz notkę prasową dla zespołu Automaty, grającego muzykę improwizowaną. W skład zespołu wchodzą Piotr Czerski, Jarosław Lipszyc i Karol Schwarz. Album został nagrany w Nowej Synagodze w Gdańsku, tytuł płyty to także „nowa synagoga”. Działalności zespołu przyświeca hasło „Automaty nie potrzebują ludzi, aby grać”, stąd kompozycje cechuje minimalizm i otwartość na glitche dźwiękowe, będące wynikiem nieprzewidzianych interakcji między instrumentami i przetwornikami dźwięku, a ludzkimi operatorami. Koniecznie dodaj jakieś motto ze znanego filozofa, dziennikarze uwielbiają takie rzeczy. Możesz dorzucić dyskretne cytaty z Talmudu oraz nawiązanie do zen. Zaznacz, że w nagraniu wzięli udział goście: Paweł Wojciechowski na gitarze basowej, a w jednym z utworów własny tekst śpiewa Sherpa Kosior”

Zespół Automaty w składzie Piotr Czerski, Jarosław Lipszyc i Karol Schwarz prezentuje swoją nową płytę “nowa synagoga”. Nagrana w Nowej Synagodze w Gdańsku płyta jest dziełem muzyki improwizowanej, której przyświeca hasło “automaty nie potrzebują ludzi, aby grać”. Na gitarze basowej gościnnie wystąpił Paweł Wojciechowski, a w jednym z utworów swój własny tekst śpiewa Sherpa Kosior.

Te minimalistyczne i otwarte na glitche dźwiękowe kompozycje są efektem nieprzewidzianych interakcji pomiędzy instrumentami a ludzkimi operatorami. Jak mawiał Wittgenstein: “jeśli muzyka nie brzmi jak szum, to nie jest muzyką”. Automaty wykorzystują ten szum jako źródło inspiracji i tworzą unikalne dźwięki, które zachwycają słuchaczy.

Motto zespołu “automaty nie potrzebują ludzi aby grać” nawiązuje do talmudyjskiej zasady, według której “człowiek jest tylko narzędziem, dzięki któremu Bóg działa na świecie”. Jest to również odniesienie do filozofii zen, która uczy, że człowiek powinien osiągnąć harmonijne współistnienie z naturą i otaczającym go światem.

Zapraszamy do wysłuchania nowej płyty zespołu Automaty “nowa synagoga” i odkrycia jej unikalnego, improwizowanego brzmienia.

podziękowania:

Automaty dziękują Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku za umożliwienie dokonania nagrań w budynku Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy na ręce Michała Sameta, Jakuba Skrzypczaka i Michała Rudzkiego.

START


https://automaty.bandcamp.com/