Projekt Poezja Kulturystyczna

Release Date: 2017-10-02

Nasiono 90/2017

PREMIERA: 6 października 2017
cena: 39,99 zł (+ 7 zł koszty przesyłki – TYLKO NA TERENIE POLSKI)
cena: 9,99 € (+ 5 € koszty przesyłki – POZA GRANICAMI POLSKI)

format: cd-audio
okładka: unipack (3 skrzydła) + książeczka
czas trwania: 41:55

https://www.facebook.com/projektpoezjakulturystyczna

01 Intro 1:42
muzyka: Miegoń, Schwarz; słowa: Piotrowski, Schwarz, Miegoń
02 Burza (feat. Raper Orzech, Ray Dickaty) 2:36
muzyka: Schwarz, Dickaty; słowa: Opinc
03 Cyrk (feat. Michał Gos, Joanna Knitter, 7faz) 4:25
muzyka: Miegoń, Schwarz, Wroński; słowa: Opinc, Miegoń
04 Nakład 3:30
muzyka: Schwarz, Miegoń, Tobolski; słowa: Opinc
05 Maszyna (feat. Klimt) 3:05
muzyka: Schwarz, Miegoń, Budziński, Tobolski, Bieszke, Żukowski; słowa: Opinc
06 Abeesy (feat. Raper Orzech, Artur Bieszke) 3:50
muzyka: Schwarz, Miegoń, Bieszke, Żukowski, Tobolski, Noga; słowa: Opinc
07 Tętent Tętna (feat. Joanna Bielawska) 3:48
muzyka: Miegoń, Schwarz, Wroński; słowa: Piotrowski
08 Dawid (feat. Wojciech Dowgiałło, Joanna Bielawska) 3:50
muzyka: Schwarz, Miegoń, Tobolski; słowa: Opinc
09 Serce Krew (feat. Kiev Office) 3:56
muzyka: Miegoń, Schwarz, Wroński; słowa: Opinc
10 Rozpiska (feat. Tomasz Żukowski, Tomasz Gadecki) 3:32
muzyka: Schwarz, Miegoń, Żukowski, Gadecki, Szlempo, Urbański; słowa: Opinc
11 Hanka i Hantle (feat. Raper Joozef, Joanna Kucharska) 3:31
muzyka: Żukowski, Tobolski, Miegoń, Schwarz; słowa: Opinc
12 Zostaw (feat. Szymon Albrzykowski, Piotr Szlempo) 4:08
muzyka: Schwarz, Szlempo, Miegoń; słowa: Opinc

Poezja napina bicepsy!

Koniec ze stereotypowym podziałem na chuderlawych artystów i tępych mięśniaków! Od chwili, kiedy trójmiejscy muzycy i kulturyści rozpoczęli pracę przy wspólnym projekcie, określenie KULTURA FIZYCZNA nabrało zupełnie nowego znaczenia!

„Poezja Kulturystyczna” to nie jest muzyka dla mięczaków. Każdy z utworów na tej płycie, jest jak kolejne ćwiczenie wzmacniające. Zrobisz pełną serię – jesteś gość. Powtórzysz – szacun. Ale dopiero regularne słuchanie wywoła w tobie zmianę, pozwalając nabrać tężyzny zarówno cielesnej, jak i duchowej.

 

Ciężkie słowa

Wszystko zaczęło się od niezwykłego bloga – ciezkieslowa.pl, na którym Janusz, kulturysta z gdańskiego osiedla Żabianka, zaczął publikować swoje wiersze. Już sam fakt publikacji wymagał nie lada odwagi – ukazywał przecież i odsłaniał na ewentualne ciosy „miękkie podbrzusze” sportowca. Więcej: ujawniały jego artystyczną duszę, a przecież wiadomo, że ciosy w duszę są najtrudniejsze do obrony i przy tym najbardziej bolesne. Janusz jednak, niepomny na krytykę, publikował kolejne utwory, poświęcając je swojej życiowej pasji, czyli ćwiczeniom na siłowni.

 

Od słów do czynów

Wiersze Janusza w krótkim czasie stały się lokalną ciekawostką. Zainteresowali się nimi m.in. trójmiejscy muzycy związani z wytwórnią Nasiono Records, którzy w 2012 roku stworzyli muzykę do kilku wierszy i zaprezentowali je w koncertowej formie podczas festiwalu Streetwaves (koncert stanowił muzyczną oprawę meczu piłki nożnej Muzycy-Literaci). A ponieważ pomysł spodobał się publiczności, pojawił się pomysł współpracy z Januszem i przygotowania wspólnej płyty.

 

Music for the Muscles

„Poezja Kulturystyczna” to właśnie efekt tej współpracy. Na płycie znalazło się kilkanaście utworów – w niemal wszystkich wykorzystano wiersze Janusza.. Wyjątkiem są utwory „Tętent tętna”, oraz „Hanka i Hantle”, których autorami są odpowiednio Kulturysta Nihilista i Raper Joozef, gdańscy poeci bezdyskusyjnie zainspirowani dokonaniami kulturysty z Żabianki. Muzycznie piosenki są utrzymane w bardzo zróżnicowanej stylistyce, co początkowo może przywodzić na myśl legendarny album „POLOVIRUS” Kur. Jednak w przypadku „Poezji…” to zróżnicowanie ma nieco inne podłoże: pokazuje, że ćwiczenia na siłowni niekoniecznie sprowadzają się do bezmyślnego machania sztangą w rytm prostego bitu. Że wymagają finezji i że niosą ze sobą cały wachlarz emocji.
Od masy do rzeźby (i odwrotnie)

„Poezja kulturystyczna” to projekt niezwykły i jedyny w swoim rodzaju. Czy przyczyni się do wzrostu tężyzny fizycznej wśród melomanów? Albo – czy zainteresuje muzyką alternatywną bywalców siłowni i klubów fitness? Trudno przewidzieć. Póki co pozwolił dostrzec się wzajemnie tym dwóm, tak bardzo różnym światom. I udowodnił, że dla osiągnięcia prawdziwej harmonii ważna jest i rzeźba i masa.

UDZIAŁ WZIĘLI:
7faz: Faza A (1); Faza E (3), Faza G (3)
Szymon Albrzykowski: śpiew (2, 6, 12)
Joanna Bielawska: śpiew (7, 8), chórki (6, 8),
Michał Bielawski: chórki (8)
Artur Bieszke: gitara (5, 6); chórki (6, 10)
Bartosz ‘Boro’ Borowski: chórki (10)
Antoni Budziński: gitara (5)
Aleksandra Cacha: chórki (6)
Jowita Cieślikiewicz: chórki (10)
Ray Dickaty: saksofon (2)
Wojciech Dowgiałło: śpiew (8)
Tomasz Gadecki: saksofon (10); chórki (10)
Michał Gos: perkusja (3)
Joanna Knitter: śpiew (3)
Kosior: chórki (10)
Joanna Kucharska: chórki (9, 10, 11)
Michał Miegoń: śpiew (1, 7, 9), chórki (3-6, 9, 10); gitara (3, 4, 7, 8, 9); gitara basowa (4); syntezator (1, 6, 7, 9, 10); loop (1, 6, 7, 9); sonar (4)
Jakub Noga: gitara akustyczna (6)
Michał Prażmo: sztanga (1, 10)
Karol Schwarz: śpiew (1, 4, 5, 7, 10); chórki (6, 8, 9); gitara basowa (3, 8, 9); gitara (4, 5, 8); automat perkusyjny (2, 4, 5, 6); syntezator (1- 5, 7, 11, 12); perkusjonalia (3, 7, 8, 11)
Piotr Szlempo: trąbka (10 ,12)
Artur Tobolski: gitara basowa (5, 6, 11)
Jakub Urbański: puzon (10)
Krzysztof Wroński: perkusja (9); chórki (10)
Władysław Zaporowski: głos (11)
Tomasz Żukowski: perkusja (4, 6, 10, 11); djembe (6); perkusjonalia (6), chórki (6)

Michał Piotrowski: kulturysta nihilista
Janusz Opinc: autor tomiku wierszy Ciężkie Słowa. Prekursor poezji kulturystycznej.

 

PODCASTY – PPK w radiu (wywiady):
2017-03-25 Trójka – Radiowy Dom Kultury
2017-05-18 Radio Gdańsk – Kawałek Świata i Herbata. Włodzimierz Raszkiewicz rozmawia z Wydawcą Janusza: Marcinem Opincem, Władysławem Zaporowskim, Michałem Miegoniem, Karolem Schwarz. mirror
2017-08-27 Radio Gdańsk – Kamil Wicik rozmawia z Karolem Schwarz
2017-10-08 Radio Gdańsk – Kamil Wicik rozmawia z Władysławem Zaporowskim i Karolem Schwarz
2017-10-10 Radio Malbork – Karol Schwarz w audycji 'Z Innej Bajki’ opowiada o Projekcie oraz prezentuje trzy utwory z życia.
2017-10-21 Trójka – Radiowy Dom Kultury. Cała audycja tutaj.

 

RECENZJE:

„(…) Wydany właśnie album o ćwiczeniach sam jest zestawem ćwiczeń stylistycznych. Zaczyna się od hip-hopowej rozgrzewki („Intro”), następnie przechodzi do kombinacji agresywnego garażowego electro z jazzem, by po dwuipółminutowej dawce mechanicznych powtórzeń dać czas na wzięcie głębszego oddechu, czyli avant-popowy, rozluźniający „Cyrk”. Ilość stylistyk, jakie obejmuje ten muzyczny trening, przywodzi na myśl „P.O.L.O.V.I.R.U.S.A” Kur (…). Każda konwencja, od stoner rocka przez orientalne reggae, synthpop, shoegaze, folk czy dreampop, naznacza kulturystyczne teksty określonymi emocjami, wprowadza do nich określony typ wrażliwości. Wszystko to wpływa na nasz obraz podmiotu lirycznego, a także samej siłowni. W „Cyrku” jest ona odrealnioną przestrzenią niepokojących luster, w „Abeesach” miejscem mistycznego zacierania granic między naturą a człowiekiem, a w świetnej „Burzy” staje się po prostu dusznym, przytłaczającym lokalem, w którym niedziałająca klimatyzacja wzmaga kumulującą się agresję. (…)” – Piotr Szwed, dwutygodnik.com

„Projekt Poezja Kulturystyczna łączy w sobie sport, muzykę i beztroską zabawę. W płytę powinny zaopatrzyć się siłownie i kluby kulturystyczne, gdyż muzyka na niej zawarta stanowić może doskonałe tło do ćwiczeń.” – Robert Ratajczak, LongPlayBlox