Nasiono 3/2009
Buy CD via bandcamp or write to us.
Dziwny wypadek
To
Płaszcz
Dziewczyna z Hotelu Grand
Skorpion
Zamknąć za sobą drzwi
Ścigany przez samego siebie
Smutne miasteczko
Brudna robota
Mężczyzna w pustym mieszkaniu
Dolne Miasto
… (bonus track zawierający fragmenty dialogów z serialu 07 zgłoś się)
Modelka (utwór dodatkowy, dostępny tylko w internecie – cover Das Model zespołu Kraftwerk)
czas trwania: 70:22
*
To miała być prosta historia, ale potem ktoś zabił Laurę i wszystko się skomplikowało. Słowo stało się martwym ciałem. Już w pierwszym ujęciu pojawia się piękna, ale martwa kobieta, odnaleziona na brzegu portowego kanału – pomiędzy lądem i wodą, pomiędzy życiem i śmiercią. Historia opowiadana na płycie trzema głosami jest historią poszukiwania – tożsamości ofiary, motywów zabójstwa, wreszcie – samego mordercy…
Pozostały ślady: drobne, dwuznaczne, podobne do innych.
Kto będzie wystarczająco uważny i wytęży wzrok tam, gdzie tropy łączą się ze sobą, a ślady prowadzą do siebie nawzajem – ten odnajdzie dodatkowy, 13. utwór, niedostępny na płycie.
Wydaniu płyty towarzyszy uruchomienie specjalnego serwisu www z filmami wideo w tzw. systemie hypervideo (w którym kolejność scen wybierana jest przez widza), sekretnymi stronami i konkursem (już rozwiązanym). Album został wydany w postaci ręcznie wykonanej teczki w 997 egzemplarzach – zobacz
Album można ściągnąć za darmo ze strony zespołu towary.art.pl po podaniu odpowiedzi na trzy pytania związane z filmami wideo lub kupić.
W nagraniach udział wzięli:
Piotr Czerski – teksty, głos
Sławek Draczyński – gitara basowa
Borys Kossakowski – instrumenty klawiszowe, saksofon, teksty, głos
Jarek Marciszewski – gitara
Michał Piotrowski – teksty, głos
Kuba Świątek – perkusja
Irek Wojtczak – saksofon (gościnnie, #11)
Marcin Makowiec – realizacja
Marek Wisiński – współpraca realizatorska
Piotr Pawlak – mastering
Nagrania zrealizowano w studio Radia Gdańsk oraz Velur Studio.
Towary Zastępcze to pochodzący z Gdańska zespół, w skład, którego wchodzą: Piotr Czerski, Sławek Draczyński, Borys Kossakowski, Jarek Marciszewski, Michał Piotrowski i Jakub Świątek.
Pierwszy album zespołu – wydany w roku 2006, a zatytułowany “Ciche dni” – był konsekwentną realizacją idei eksploatowania specyficznej poetyckiej konwencji. Różnorodnej gatunkowo, ale jednostajnie melancholijnej muzyce towarzyszyły depresyjne teksty, dotyczące wyłącznie uczuć w stadiach terminalnych i wykorzystujące wyświechtane od nadużywania rekwizyty.
Nowy album – “Dole Miasto OST” – to zabawa konwencją posunięta jeszcze dalej: klasyczna historia rodem z kryminałów noir staje się podbudową pod kolejne warstwy fabularne: to, co wymyślone, staje się niby-prawdziwe; to, co niby-prawdziwe okazuje się istnieć w świecie realnym; to, co istnieje w świecie realnym prowadzi wprost do tego, co wymyślone. W “Dolnym Mieście” Philip Marlowe spotyka Sławomira Borewicza – a po wnikliwym śledztwie udaje im się ustalić, że najprawdopodobniej są jedynie postaciami z telewizyjnego serialu, oglądanego przez bohaterów telewizyjnego serialu “Lost”.
nasiono.net/towary
towary.art.pl