nasiono records 104/2019
PREMIERA: 31 stycznia 2020
01 Coincidence
02 yes, coincidence
03 drives
04 entities unfolding
05 randomly
06 between wind and forest.
07 Their names are
08 unspeakable
09 accidental tunes
10 wandering
11 among blows and whistles,
12 singing the tales
13 of pulse and scream
format: cd-audio
okładka: unipack (2 skrzydła)
czas całkowity: 73:51
Tomasz Gadecki: sax
Michał Gos: drums
Krzysztof Stachura: guitar
Maciej Szkudlarek: bass
mix, mastering: Karol Schwarz
design: Joanna Kucharska
cover photo: Magdalena Rosman
Masz przed sobą nagranie zarejestrowane w niezwykłym momencie. ‘What happened between wind and forest’ to płyta zarejestrowana na żywo wieczorem 11 sierpnia 2017 podczas koncertu Band_A w gdańskim klubie “Paszcza Lwa”. Wszystkie utwory na płycie to pełna improwizacja, przed wejściem na scenę nie było absolutnie żadnych ustaleń, nagrano czystą energię. Kilka chwil po tym, jak wybrzmiały ostatnie dźwięki koncertu przyszła burza, najsilniejsza od lat. Uczestnicy koncertu schronili się wewnątrz lokalu, słuchając dochodzących tuż zza drzwi dźwięków tłuczonych szklanych butelek, przewracanych krzeseł i wyrywanych przez wiatr parasoli. Nad Bałtykiem silny wiatr nie jest niczym niezwykłym, ale ten był wyjątkowy. Następnego dnia nagłówki cytowały małą dziewczynkę, która obudziła rodziców mówiąc “Mamo! Las zniknął!”. Faktycznie, dopiero rano ludzie rozejrzeli się dookoła i zorientowali się, co wydarzyło się minionej nocy – ale tylko do pewnego stopnia. Potrzeba było doby na wymianę informacji, żeby można było wyobrazić sobie skalę zniszczeń. Nawałnica zniszczyła lasy i osady w północnej i zachodniej Polsce. Na terenie nadleśnictwa gdańskiego ucierpiało pomiędzy 30 a 36 milionów drzew. Ilość drewna z wiatrołomów na całym terenie dotkniętym nawałnicą szacuje się na 10 milionów metrów sześciennych. W wyniku huraganu śmierć poniosło 6 osób. Wiatr zerwał dachy z około 5 tysięcy budynków, z czego 3,5 tysiąca to domy.
Band_A
Zespół powstał ze spotkania czterech muzyków trójmiejskich, z których każdy to wyjątkowa osobowość artystyczna. Spotkanie to – prawie przypadkowe i bez jakichkolwiek oczekiwań podczas jednego z Sopockich jam-sessions – zaowocowało chęcią wspólnego grania tak po prostu bez prób, bez ciśnienia i planów na przyszłość. Zaskoczeniem było to jak dobrze muzykom gra się wspólnie i jak dobrze odbierani są przez publiczność. Ich pierwszy koncert podczas festiwalu „Nasiano sunrise” został zarejestrowany i tak się spodobał organizatorom, iż wydany został w postaci pierwszej płyty zespołu pod egidą Karola Schwarz z Nasiono Records. O tym jak odbierani są podczas koncertów może świadczyć fakt, że na pierwszym koncercie promującym to wydawnictwo sprzedał się cały jego nakład. Muzyka zespołu wulkan to energii, emocji i emocjonalności połączony z nietuzinkowym brzmieniem każdego z instrumentalistów. Muzyka jest w całości wynikiem wspólnego inspirowania się muzyków podczas koncertów, jest czystą improwizacją, która sprawia wielką przyjemność każdemu z muzyków, a są to Krzysztof Stachura na gitarze Michał Gos na perkusji Maciek Szkudlarek na basie Tomasz Gadecki na saksofonie Takie połączenie awangardy, muzyki alternatywnej, jazzu i rock and rolla sprawiają iż zespół nie ma odpowiedników na Polskiej i światowej scenie.
TOMASZ GADECKI – Saksofonista, (ur. w Gdyni 15.08.1971)
Muzyk ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A free, 250 Kg (ćwierć tony),TRC, Helaton . Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami. Nie powiedział ostatniego słowa – nadal żyje
KRZYSZTOF STACHURA – Gitara (ur.14.07.1980)
Muzyk, głównie gitarzysta, czasami wokalista.
W ciągu 25 lat miał okazję grać z różnymi artystami, dzięki czemu bez problemu porusza się w każdym gatunku muzycznym. Nagrał kilka autorskich płyt, pracuje również jako muzyk sesyjny. Wystąpił na wielu liczących się festiwalach w Polsce, między innymi Heineken Open’er, Off Festiwal w Katowicach, Orange Warsaw Festiwal.
Ostatnio najlepiej odnajduje się w muzyce improwizowanej, gdzie nie ma żadnych ograniczeń stylistycznych, zamkniętych form, czy ustalonych harmonii. Wychodzi z założenia, że inspiracją do tworzenia muzyki może być wszystko, choćby dźwięk sygnalizacji świetlnej w Kolbudach.
MICHAŁ GOS – Perkusja (ur. 29.07.1974 w Gdańsku)
Perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny alternatywnej. Współpracował z takimi grupami jak Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Sonus Akrobata, Boys Band Trio, Freeyo, Vulgar oraz muzykami Mikołajem Trzaską, Tymonem Tymańskim, Patem Mastelotto, Treyem Gunnem, Noelem Akchote, Piotrem Pawlakiem, Zdzisławem Piernikiem, Claytonem Thomasem, Johnen Edwardsem, Herbem Robertsonem, Irkiem Wojtczakiem, Jackiem Lachowiczem. Obecnie kontynuuje prace nad muzyką swobodnie improwizowaną w zespołach Rogulus Szwelas und Gos oraz Band_A. Udziela się także w zespołach Izes, Ikenga Drummers, Baden baden.
MACIEJ SZKUDLAREK – Bas (ur. 24.02.1981 w Gdyni)
Muzyk, gitarzysta, wokalista i basista, związany z trójmiejską sceną alternatywną. Pracuje również jako animator kultury oraz zajmuje się produkcją muzyczną i realizacją dźwięku. Improwizację zawsze traktował jako prawdziwe źródło szczerości i energii w muzyce, pozwalające na zupełnie swobodną ekspresję, ale mogące też stanowić podstawę do tworzenia bardziej zorganizowanych form – niezależnie od stylistyki. Występował na ważnych scenach (np. Heineken Open’er), wielokrotnie nagradzany w konkursach (np. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Radia „Przebojem na antenę”). Prowadzi studio nagrań i pracownię muzyczną White Noise Studio.